Korzyści z masażu
Masaż jest jedną z najstarszych znanych ludzkości metod profilaktyki i leczenia. Zapoczątkowany w Indiach i Chinach, stanowił naturalną metodę leczniczą. Hipokrates, a potem Celsus i Galena wskazywali na wykorzystanie masażu w poszczególnych jednostkach chorobowych. Masaż bowiem wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Nie tylko relaksuje i odpręża, ale też przynosi szereg innych korzyści o charakterze fizjologicznym.

Jego działanie można podzielić na dwie strefy:
- miejscowe (lokalne), czyli oddziaływanie bezpośrednio na ugniatany, rozcierany, głaskany czy masowany punkt, oraz
- ogólne (centralne), co oznacza, że masaż wpływa jednocześnie na całokształt funkcjonowania ludzkiego organizmu, obejmując układ krwionośny, limfatyczny, nerwowy, a także tkanki mięśniowe i skórne.

Korzyści płynące z masażu w zakresie układu krwionośnego to przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi i limfy poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Sprawniejszy przepływ krwi do mięśni powoduje, że substancje ożywcze są szybciej wchłaniane, natomiast przyspieszona rotacja tlenu zwiększa przemianę tlenową w mięśniach, co sprzyja oczyszczaniu się organizmu z toksyn. Ponadto masaż sprawia, że serce i płuca pracują wydajniej, a obrzęki szybciej się wchłaniają. Zapobiega także powstawaniu zakrzepów.

Masaż ma również niezmiernie pozytywny wpływ na skórę, która staje się czystsza, gładsza i bardziej elastyczna, gdyż podczas ugniatania tkanki skórnej ścierana jest powłoka martwego naskórka, a czynność wydalnicza gruczołów łojowych zostaje usprawniona.

W odniesieniu do układu mięśniowego masaż wpływa na sprawniejsze i bardziej obfite zaopatrywanie tkanki mięśniowej w tlen i składniki odżywcze. Badania wykazały, że masaż może nawet pięciokrotnie zwiększyć wydolność mięśni. Podnosi także ich napięcie, co zapobiega zanikowi i wiotczeniu mięśniowego.

Masaż ponadto uelastycznia stawy oraz wspomaga ich ruchomość. Wpływa na wzmocnienie wiązadeł stawów i wytrzymałość ścięgien. Regularne stosowanie masażu znacznie redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji i pozwala na bezpieczne podjęcie intensywnej aktywności fizycznej.

Masaż działa również układ nerwowy, normalizuje reakcje centralnego i obwodowego układu nerwowego na bodźce zewnętrzne i usprawnia reakcje mózgu. Za sprawą masażu bodźce zostają prawidłowo wysyłane do mięśni, gruczołów i poszczególnych narządów. W ten sposób masaż pomaga przywrócić prawidłowe napięcie mięśniowe i likwiduje niewłaściwe odruchy. Intensywny masaż pobudza, natomiast delikatny wycisza i relaksuje, dając uczucie odprężenia.

Ponadto masaż jest jednym z czynników wpływających na poczucie komfortu emocjonalnego. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy narażeni jesteśmy na coraz większą ilość stresu i żyjemy w ciągłym biegu, pozwala nam na odzyskanie poczucia harmonii i równowagi oraz łatwiejsze radzenie sobie z napięciem psychicznym.